Anime Japan 2015’te Nasreddin Hoca Türkiye’yi Tanıttı

Yazıcı-dostu sürüm

21 ve 22 Mart 2015 tarihinde Tokyo Big Sight’ta Anime Japan 2015 animasyon fuarı gerçekleştirildi. Yunus Emre Enstitüsü-Tokyo ve Bunkyo Gakuin Üniversitesi işbirliği ile yapılan Nasreddin Hoca animasyon serisinin yeni bölümü tanıtılarak, proje hakkında sunum yapıldı.

Nasreddin Hoca animasyonu projesiyle, Türk halk hikayelerinin ünlü karakteri Nasreddin Hoca’nın, Türk kültürünü çeşitli yönleriyle tanıttığı bir animasyon serisi oluşturulmaktadır. Animasyonun yapımında Bunkyo Gakuin Üniversitesi İçerikle Pazarlama Bölümü öğrencileri görev almakta ve 2013 yılından bu yana projenin çalışmaları devam ettirilmektedir. Bugüne kadar Nasreddin Hoca karakterinin tanıtıldığı ilk bölüm ile 2014 yılında Türkiye’de bulunan Dünya Mirasları tanıtımının yapıldığı ikinci bölüm yayınlandı. 2015 yılında düzenlenen fuarda ise Nasreddin Hoca karakterinin Türk yemek kültürünü tanıttığı yeni bölümü seyircilerin beğenisine sunuldu. 

Nasreddin Hoca animasyonunun yeni bölümü, 120 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Anime Japan 2015 fuarında, projede görev almış öğrenciler tarafından gösterildi ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Projenin bundan sonraki aşamalarında, animasyon ile sınırlı kalınmayıp, karakter ürünlerinin de tasarlanması ve internet üzerinden tanıtım ile Nasreddin Hoca karakterinin daha geniş kitlelere ulaştırılması ve karakterin Türk kültürünü tanıtmada önemli bir rol oynaması beklenmektedir.